Announcement

Collapse
No announcement yet.

European Under 20 Championships Full Team Selection - 9th July 2019

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • European Under 20 Championships Full Team Selection - 9th July 2019

    Britain will send it's largest ever team to a European U-20 Champs, with 69 athletes selected today.

    However, there is some bad news... Max Burgin, the kid who has been turning heads with his record breaking performances this year, has had to pull out due to picking up a leg injury in training last week. A huge shame because he has been running with such freedom and confidence... here's hoping that the injury isn't too serious and that he'll be back in action soon enough.
    His replacement however, Oliver Dustin, will be a more than handy replacement. During "that" race in the U-20 trails in Bedford last month, Dustin had tried to go with Burgin's incredible pace and paid the price as he faded to 8th and seemingly out of consideration, despite having the qualifying standard from earlier in the season (1:48.01 - UKA 800m standard, 1:49.00). Dustin though followed up his disappointment a few days later by smashing his PB at the Watford BMC 'B' race, running 1:46.84 in winning the race and going to 9th on the U-20 all time list. That performance got him the place on the plane as the #1 reserve should any of the selected runners dropped out.

    It also must be added that even without Burgin on the team, the runners that are going to be on the squad, Pattison, Dustin, and Mclear, all have the next three fastest times among European U-20's this year behind Burgin.

    The other big news (and thankfully not injury related!) is that Amy Hunt has decided to run the 200m instead of the 100m at Boras next week... an understandable decision really when you run a world U-18 best and UK junior record 22.42 just a week or so ago!
    Immanuela Aliu will be Britain's sole representative in the women's 100m in Boras as a result.

    The full British team for the European Under-20 Championships in Boras, Sweden, on 18-21 July:

    Men

    100m – Jeremiah Azu (Helen James; Cardiff), Chad Miller (Ryan Freckleton; Hercules Wimbledon), Tobi Ogunkanmi (Peter Griffiths; Watford)

    200m – Joe Ferguson (Lewis Samuel; Leeds City), Praise Olatoke (Colin Sinclair; Kilbarchan)

    400m – Ethan Brown (Lloyd Cowan; Blackheath & Bromley)

    800m – Oliver Dustin (Graeme Mason; Border), Finley McLear (Kirk Salmon; Exeter), Ben Pattison (Dave Ragan; Basingstoke & Mid Hants)

    1500m – Thomas Keen (Mark Vile; Cambridge & Coleridge), Joshua Lay (Anthony Love; Rugby & Northampton)

    3000m – Max Heyden (Mick Woods; Aldershot, Farnham & District), Ben West (Kyle Bennett; MK Distance Project), Joe Wigfield (Craig Winrow; Wirral)

    5000m – Rory Leonard (Morpeth)

    110m Hurdles – Jack Sumners (Paul Bearman; Stratford-upon-Avon), Josh Zeller (Adrian Brown; Bracknell AC)

    400m Hurdles – Alastair Chalmers (James Hillier; Guernsey), Seamus Derbyshire (Nick Dakin; City of Stoke)

    3000m Steeplechase – Remi Adebiyi (Darryn McAtee; Newport), Kristian Imroth (Stephen Murphy; Shaftesbury Barnet)

    Long Jump – Stephen MacKenzie (Linda Nicholson; Pitreavie), Alessandro Schenini (David Watson; Giffnock North)

    Shot – Lewis Byng (Stuart Carlaw; Stratford-upon-Avon)

    Discus – James Tomlinson (Paul Jensen; Pembrokeshire)

    Hammer – Bayley Campbell (Paul Dickenson; Windsor Slough Eton & Hounslow), Ben Hawkes (Eric Davison; Worthing)

    Decathlon – Joel McFarlane (John McFarlane; Central), Jack Turner (Kevin Skinner; Exeter)

    4x100m – Fraser Angus (Ryan McAllister; Giffnock North), Jeremiah Azu, Joe Ferguson, Chad Miller, Sagesse Nguie (Derek Fraser; Trafford), Tobi Ogunkanmi, Praise Olatoke

    4x400m – Ethan Brown, Alastair Chalmers, Lewis Davey (Karl Eve; Peterborough), Callum Dodds (John Wildman; Enfield & Haringey), Michael Fagbenie (Christopher Harris; Bexley), Ben Hawkes (Linda McGreavy; Leamington), Ben Pattison



    Women

    100m – Immanuela Aliu (John Blackie; Blackheath & Bromley)

    200m – Georgina Adam (Jonas Dodoo; Loughborough Students), Amy Hunt (Joe McDonnell; Charnwood), Hannah Kelly (Les Hall; Bolton)

    400m – Amber Anning (Lloyd Cowan; Brighton & Hove), Louise Evans (Linford Christie; Blackheath & Bromley)

    800m – Isabelle Boffey (Luke Gunn; Enfield & Haringey), Sarah Calvert (Livingston), Keely Hodgkinson (Margaret Galvin; Leigh)

    1500m – Molly Canham (Kevin Canham; Exeter), Erin Wallace (Andy Young; Giffnock North)

    3000m – Saskia Millard (Luke Gunn; Herne Hill), Eloise Walker (John Lees; Edinburgh)

    5000m – Grace Brock (self; Cornwall), Izzy Fry (Mick Woods; Newbury)

    100m Hurdles – Lucy-Jane Matthews (Andrew Fisher; Southampton), Marcia Sey (Lorna Boothe; Croydon)

    400m Hurdles – Marcey Winter (Neil Dodson; Windsor Slough Eton & Hounslow)

    3000m Steeplechase – Holly Page (Jason Marchant; Dartford)

    Long Jump – Holly Mills (Laura Turner-Alleyne; Andover), Josie Oliarnyk (Dominic McNiellis; Halesowen)

    Triple Jump – Lily Hulland (Paco Montesinos; Trafford)

    Shot – Sarah Omoregie (Gareth Lease; Cardiff), Serena Vincent (Bronwin Carter; City of Portsmouth)

    Hammer – Charlotte Payne (Paul Dickenson; Newbury), Charlotte Williams (Michael Hitchon; Blackburn)

    Heptathlon – Olivia Dobson (Exeter), Holly Mills (Laura Turner-Alleyne; Andover), Amaya Scott (Matthew Watson; Southampton)

    4X100m – Georgina Adam, Immanuela Aliu, Amy Hunt, Hannah Kelly, Jazmine Moss (Bruce Horsburgh; Gateshead), Cassie-Ann Pemberton (Sharon Morris; Birchfield)

    4x400m – Amber Anning, Nayanna Dubarry-Gay (Clarence Callender; Victoria Park & Tower Hamlets), Louise Evans, Hannah Foster (Craig Andrew; Shaftesbury Barnet), Natasha Harrison (Alex O’Gorman; Stockport), Maisey Snaith (Mick Graham; Cambridge & Coleridge)

    Last edited by RunUnlimited; 09-07-19, 14:59.

  • #2
    Originally posted by RunUnlimited View Post
    Britain will send it's largest ever team to a European U-20 Champs, with 69 athletes selected today.

    However, there is some bad news... Max Burgin, the kid who has been turning heads with his record breaking performances this year, has had to pull out due to picking up a leg injury in training last week. A huge shame because he has been running with such freedom and confidence... here's hoping that the injury isn't too serious and that he'll be back in action soon enough.
    His replacement however, Oliver Dustin, will be a more than handy replacement. During "that" race in the U-20 trails in Bedford last month, Dustin had tried to go with Burgin's incredible pace and paid the price as he faded to 8th and seemingly out of consideration, despite having the qualifying standard from earlier in the season (1:48.01 - UKA 800m standard, 1:49.00). Dustin though followed up his disappointment a few days later by smashing his PB at the Watford BMC 'B' race, running 1:46.84 in winning the race and going to 9th on the U-20 all time list. That performance got him the place on the plane as the #1 reserve should any of the selected runners dropped out.
    It also must be added that even without Burgin on the team, the runners that are going to be on the squad, Pattison, Dustin, and Mclear, all have the next three fastest times among European U-20's at the 800m distance this year, behind Burgin. I'd be very surprised if one of them didn't manage to win a medal next week.



    Comment

    Working...
    X