Announcement

Collapse
No announcement yet.

PREDICTION CONTEST - Tokyo 2020NE Olympic Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Mystery. Thanks for noting my silly mistake about Bradshaw. Will b most surprised if she is not in Top6 . I intended that anyway.

    Comment


    • #32
      LuckySpikes - if its true about Kendricks pulling-out with Covid, then a great bit of foresight on your part to not include Men's PV as we'd ALL be scrambling to edit that one ... there would be chaos on the AW forum LOL
      Last edited by carterhatch; 29-07-21, 06:44.

      Comment


      • #33
        Top 6 grits
        100 prescod
        800 Giles
        1500 wightman
        4 × 100 relay men
        Women
        100 das
        200 das
        800 hodgkinson
        1500 Muir
        5000 McGowan
        100 hurdles sember
        PV Bradshaw
        lLJ Ugen
        hep KJt
        4 by 100 relay
        4 by 400 relay

        Mixed relay
        part 2

        M 10 k kiplimo, barega,kejelka 26.56
        Discus stall,ceh , hudzius 69.57
        High jump Barshim ivanyuk, nedasekau 2.38
        100 bromell, baker, simbine9.85
        100 hurdles camach Quinn, Harrison, sember 12.46
        Long echevaria,Gayle, tentoglu 8.58
        Discus Perez, perkovic, chen 68.73
        5000 Hassan, tsegay, obiri, teferi, Tisop3 14.26
        Long mihambo, beck romanchuk ugen 7.11
        400 hurdles warholm, Benjamin, dos santos
        800 Mu, Almanza, Alemu
        200 Das,Jackson, elaine thompson, smu 21.78
        3000sc Jepkemoi, demewoz, coburn kiyeng
        800 Amos, lopes, Giles 1.42.73
        Hammer Nowicki, kochan fajdeck 81.68
        400 gardner, norman, cherry. 43.93.
        Pole nageotte, sidorova, Bradshaw, 4.95
        Dec mayer warner, uibo 8868
        5000 kiplimo, kakir, Wale 12.52.43
        400 Smu, hayes, mchpherson 48.87
        Javelin hussong, Lu Andrejck 68.37
        relay men GB, USA, Jap 37.53.
        Marathon Kosgei chepngetich, ichiyama 2.21.19
        Women 400 relay, USA, Jamaica, Poland. 3.19.89

        Pbs
        Das 100
        Neita 100
        das 200
        Jodie 400
        Hodgkinson 800
        mcgolan 10000
        knight 400 hurdles
        Turner 400 hurdles
        Womens sprint relay.

        Comment


        • #34
          Part 1 – Brits Top 6

          Women
          100m - Dina Asher-Smith

          200m - Dina Asher-Smith
          800m - Jemma Reekie
          800m - Keely Hodgkinson

          1500m - Laura Muir
          5000m - Eilish McColgan
          100m Hurdles - Cindy Sember

          Pole Vault - Holly Bradshaw
          Long Jump - Jasmin Sawyers

          Heptathlon - Katerina Johnson-Thompson
          4x100m
          4x400m

          Men
          100m - Zharnel Hughes
          100m - CJ Ujah
          800m - Elliot Giles
          1500m - Josh Kerr

          Marathon - Callum Hawkins
          4x100m

          Parts 2 and 3 – Medallists

          M10,000m – 1, Joshua Cheptegei, 2. Yomif Kejelcha, 3. Jacob Kiplimo, 4. Rhonex Kipruto – 26:50.20

          M Discus - 1. Daniel Stahl, 2, Kristjan Ceh, 3. Andrius Gudzius – 68.70m

          M High Jump - 1. Mutaz Barshim, 2. Ilya Ivanyuk, 3. JuVaughn Harrison - 2.36m

          M100m - 1. Ronnie Baker, 2.Trayvon Bromell, 3. Akani Simbine – 9.87s

          W100m Hurdles – 1. Jasmine Camacho-Quinn, 2. Kendra Harrison 3. Cindy Sember – 12.38s

          M Long Jump – 1. Tajay Gayle, 2. JuVaughn Harrison, 3. Miltiadis Tentoglou - 8.38m

          W Discus – 1. Valarie Allman, 2. Yamie Perez, 3. Sandra Perkovic – 68.25m

          W5000m – 1. Sifan Hassan, 2. Hellen Obiri, 3. Senbere Teferi, 4. Gudaf Tsegay 5. Ejgayehu Taye - 14:32.55

          W Long Jump – 1. Malaika Mihambo, 2. Tara Davis, 3, Brittney Reese - 7.09m

          M400m Hurdles - 1 Karsten Warholm, 2 Rai Benjamin, 3 Alison dos Santos – 46.64s

          W800m – 1. Athing Mu, 2, Eunice Sum, 3. Jemma Reekie – 1:56.21

          W200m – 1. Dina Asher-Smith, 2. Shericka Jackson, 3. Shaunae Miller-Uibo, 4. Gabby Thomas – 21.67s

          W3000m SC – 1. Mekides Abebe, 2. Hiven Kiyeng, 3. Beatrice Chepkoech, 4. Emma Coburn - 8:59.47

          M800m – 1. Patrik Dobek, 2. Pierre-Amboise Bosse, 3. Emmanuel Korir – 1:44.11

          M Hammer – 1. Pawel Fajdek, 2. Rudy Winkler, 3. Wojciech Nowicki – 81.75m

          M400m – 1. Wayde van Niekerk, Michael Norman, 3, Anthony Zambrano – 44.02s

          W Pole Vault - 1 Katie Nageotte, 2 Anzhelika Sidorova, 3 Sandi Morris - 4.90m


          M Decathlon – 1. Damian Warner, 2. Pierce LaPage, 3. Thomas van der Plaetsen - 8823pts

          M5000m – 1, Mo Katir 2. Mo Ahmed, 3. Birhanu Balew 4. Getnet Wale - 13:05.34

          W400m – 1. Shaunae Miller-Uibo, 2. Stephenie Ann McPherson, 3. Allyson Felix, 4. Quanera Hayes - 49.12s


          W Javelin – 1. Maria Andreczyk, 2. Lui Huihui, 3. Christin Hussong – 65.66m

          M4x100m Relay – 1. USA, 2. Great Britain, 3 Jamaica – 37.37s

          W Marathon – 1. Brigid Kosgei, 2. Ruth Chepngetich, 3. Lonah Salpeter, 4. Mao Ichiyama - 2hr28m07s


          W4x400m Relay – 1. USA, 2. Jamaica, 3. Netherlands – 3:19.01

          Tiebreaker – British PBs
          16

          Comment


          • #35
            OK, I see who Demewoz is now! It's Abebe in the W 3000SC.

            Comment


            • #36
              Part 1 - British Top 6 finishers

              Women:
              100: Asher-Smith
              200: Asher-Smith
              800: Reekie
              1500: Muir
              100H: Sember
              PV: Bradshaw
              Heptathlon: Johnson-Thompson
              4x100
              4x400

              Men:
              800: Giles
              1500: Kerr
              110H: Pozzi
              4x100

              Mixed 4x4

              Parts 2 & 3 - Medalists & Winning Marks

              M 10,000: Kiplimo, Kejelcha, Cheptegei 26:44.50
              M DT: Stahl, Ceh, Gudzius 69.85
              M HJ: Ivanyuk, Nedesekau, Harrison 2.38
              M 100: Bromell, Baker, Simbine 9.78
              W 100H: Camacho-Quinn, Harrison, Clemons 12.28
              M LJ: Tentoglou, Gayle, Echevarria 8.52
              W DT: Perez, Allman, Perkovic 68.70
              W 5000: Hassan, Tsegay, Obiri, Tirop 14:25.60
              W LJ: Mihambo, Reese, Bekh-Romanchuk 7.02
              M 400H: Warholm, Benjamin, dos Santos 46.76
              W 800: Mu, Goule, Reekie 1:55.94
              W 200: Jackson, Miller-Uibo, Asher-Smith, Thomas 21.80
              W 3000SC: Kiyeng, Chepkoech, Abebe 9:00.62
              M 800: Lopez, Murphy, Dobek 1:42.81
              M HT: Nowicki, Fajdek, Bigot 81.37
              M 400: Gardiner, Norman, Ross 43.91
              W PV: Sidorova, Nageotte, Morris 4.95
              M Dec: Warner, Mayer, Scantling 8924
              M 5000: Wale, Gebrhiwet, Kiplimo, Katir 12:58.20
              W 400: Miller-Uibo, McPherson, Hayes, Jonathas 49.01
              W JT: Hussong, Huihui Lyu, Kocina 67.80
              M 4x100: USA, Japan, Great Britain 37.34
              W Mar: Chepngetich, Jepchirchir, Dereje 2:19:05
              W 4x400: USA, Jamaica, Poland 3:18.87

              Tiebreaker
              17 British PBs

              Comment


              • #37
                See we both reckon Lopez and Dobek. What a final that's gonna be

                Comment


                • MysteryBrick
                  MysteryBrick commented
                  Editing a comment
                  I guess I'm just not as hot on Dobek as everyone else. I think he'll struggle in the semi.

                • Occasional Hope
                  Occasional Hope commented
                  Editing a comment
                  That's my thought with Mu. (Amazing talent though.)

              • #38
                *Sorry for any spelling mistakes here, please let me know of any athletes that may not be there, some events are not an area of expertise!*

                BRITISH TOP 6 FINISHES:

                Women
                100m – Dina Asher Smith
                200m – Dina Asher Smith
                800m – Jemma Reekie
                1500m – Laura Muir
                5000m – Eilish Mcgolghan
                100mh – Cindy Sember
                Pole Vault – Holly Bradshaw
                Long Jump – Lorraine Ugen
                Heptathlon – KJT
                4 x 100
                4 x 400

                Men
                100m – Zharnel Hughes
                800m – Elliott Giles
                1500m – Jake Wightman
                4 x 100

                ___________________________

                PB'S from British athletes: 9

                ___________________________


                Predict the Medalists (winning time included) - Definitely watched too much NCAA action.

                M 10,000

                Cheptigai, Kiplemo, Kejecha, Gebriwhet, (26:34:75)

                M Discus
                Stahl, Weibheidinger, Petterson (71.69)

                M High Jump
                Ivanyuk, Nedasakau, Harrison (2.37)

                M 100
                Baker, Simbine, Brommel (9.80)

                W 100 Hurdles

                Camacho-Quinn, Harrison, Sember (12.35)

                M Long Jump
                Hashioka, Tentoglou, Harrison (8.50)

                W Discus
                Perkovic, Van Kinklen, Perez (69.50)

                W 5000
                Hassan, Tsegay, Taye, Obiri, Kipkemboi (14:17:00)

                W Long Jump
                Reese, Brume, Klishina (7.07)

                M 400 Hurdles
                Warholm, Benjamin, Dos Santos (46.59)

                W 800
                Mu, Almanza, Reekie (1:57:01)

                W 200
                Asher Smith, Miller Uibo, Fraser Pryce, Thomas (21:68)

                W 3000 Steeplechase
                Jeruto, Kiyeng, Yavi (9:01:00)

                M 800
                Arop, Korir, Lopez (1:42:75)

                M Hammer
                Nowicki, Fajdek, Winkler (82.70)

                M 400
                WVN, Gardner, Ross (44.01)

                W Pole Vault
                Nageotte, Sidorova, Kennedy (4.94)

                M Decathlon
                Mayer, Warner, Scantling (8912)

                M 5000
                Katir, Ahmed, Wale (12:49:50)

                W 400
                SMU, McPherson, Felix, Hayes (49.87)

                W Javelin
                Hussong, Malone, Lyu (70.00)

                M 4 x 100 Relay
                USA, Great Britain, Japan (37.29)

                W Marathon
                Gebrekidan, Salpeter, Ichiyama (2:16:50)

                W 4 x 400m Relay
                USA, Jamaica, Great Britain (3:16:55)

                Comment


                • #39
                  Just over 6 hours until closing time!

                  Comment


                  • #40
                    JamieSLA , have you tried posting again? I got a private message from you but it was just a subject title with nothing in the body of the message.

                    Comment


                    • #41
                      Thanks for organising this, LuckySpikes!

                      Part 1 Top 6 GB (14 in total)
                      W100 & 200 Asher-Smith
                      W800: Reekie & Hodgkinson
                      W1500: Muir
                      W100H: Sember
                      WPV: Bradshaw
                      Hept: KJT
                      W4x100
                      W4x400
                      800: Giles
                      1500: Kerr & Wightman

                      (6 Medals in W100, W200, W1500, W4x100, 1500 (Kerr) and 4x100)

                      Part 2: Medallists
                      M 10,000 - Kiplimo, Barega, Kejelcha, Cheptegei; 26:55.00
                      M Discus – Stahl, Weisshaidinger, Ceh; 68.50
                      M High Jump- Nedesakau, Ivanyuk, Harrison; 2.35
                      M 100 – Bromell, Simbine, Kerley; 9.79
                      W 100H – Camacho-Quinn, Harrison, Amusan 12.38
                      M Long Jump – Echevarria, Tentaglou, Hashioka; 8.60
                      W Discus – Allmann, van Klinken, Perkovic; 70.00
                      W 5000 - Hassan, Tsegay, Taye, Obiri, Teferi; 14:22.00
                      W Long Jump – Davis, Brume, Reese; 7.11
                      M 400 Hurdles – Benjamin, Warholm, dos Santos; 46.71
                      W 800 – Mu, Wilson, Rogers; 1:55.85
                      W 200 – Asher-Smith; Miller-Uibo, Thomas, Jackson; 21.70
                      W 3000 Steeplechase – Abebe, Kiyeng, Chepkoech, Coburn; 8:59.99
                      M 800 – Amos, Korir, Murphy; 1:42.99
                      M Hammer – Fajdek, Nowicki, Bigot; 80.50
                      M 400 – Norman, Gardiner, Ross; 43.70
                      W Pole Vault – Sidorova, Nageotte, Morris; 4.95
                      M Decathlon – Warner, Mayer, Kaul; 8900
                      M 5000 – Katir, Gebrhiwet, Kiplimo, Ahmed – 13:05.00
                      W 400 – Miller-Uibo, McPherson, Hayes, Jonathas; 49.10
                      W Javelin – Hussong, Andrejczyk, Hui Hui,; 68.50
                      M 4 x 100 Relay- USA, Japan, GB; 37.30
                      W Marathon – Chepngetich, Kosgei, Chepchirchir, Dereje; 2:23.00
                      W 4 x 400m Relay – USA, Jamaica, Poland; 3:16.30

                      Tiebreaker: GB PBs
                      11 (Dina, 100 & 200; Williams; Hodgkinson; Bell; Muir; Knight; Turner; Giles; Kerr; King; Okoye)
                      Last edited by Sovietvest; 29-07-21, 17:51.

                      Comment


                      • Walsh7
                        Walsh7 commented
                        Editing a comment
                        Sovietvest, don't forget to put in your winning time for the women's 100 hurdles!

                    • #42
                      Sovietvest , in your part 1 after 1500 Kerr & Wightman is that the Men's 4x4 or the Mixed 4x4?

                      Comment


                      • Sovietvest
                        Sovietvest commented
                        Editing a comment
                        Oops - neither! I was thinking about the Mixed but decided against it.

                      • Sovietvest
                        Sovietvest commented
                        Editing a comment
                        And thanks OH for spotting the missing time - rushing to finish work and predictions on last day before the week off!!
                        Edits done.

                      • Occasional Hope
                        Occasional Hope commented
                        Editing a comment
                        That was Walsh7 not me

                    • #43
                      Here is my entry, Sorry wasn't sure about Brits top 6. Was it all events or just the ones listed?

                      Part 1 – British top 6 places

                      Women
                      Dina Asher-Smith, 100 and 200
                      Jemma Reekie
                      Laura Muir

                      Elish McColgan 10K
                      Cindy Sember
                      Lorraine Ugen
                      Holly Bradshaw

                      Katarina Johnson-Thompson
                      4 x 4

                      Men
                      Elliot Giles

                      Andy Pozzi
                      Lawrence Okoye
                      Josh Kerr
                      4 x 1

                      Parts 2 and 3 – medallists

                      M 10,000 – Please predict the first 4
                      1 Joshua Cheptegei, 2 Selemon Barega, 3 Rodgers Kwemoi, 4 Jacob Kiplimo
                      27:04

                      M Discus
                      1 Daniel Stahl, 2 Kristian Ceh, 3 Andrius Gudzius
                      68.44

                      M High Jump
                      1 Mutaz Essa Barshim 2 JuVaughn Harrison, 3 Ilya Ivanyuk
                      2.36

                      M 100m
                      1 Trayvon Bromell, 2 Akani Simbine, 3 Rornie Baker
                      9.89


                      W 100 Hurdles
                      1 Kendra Harrison, 2 Jasmine Camacho-Quinn, 3 Tobi Amusan
                      12.36

                      M Long Jump
                      1 Tajay Gayle, 2 Juan Echevarria , 3 Miltiadis Tentoglou
                      8.63

                      W Discus
                      1 Yaime Perez, 2 Sandra Perkovic, 3 Valarie Allman
                      66.44

                      W 5000 – Please predict the first 5
                      1 Gudaf Tsegay, 2 Sifan Hassan, 3 Senbere Teferi, 4 Hellen Obiri, 5 Agnes Tirop
                      14.23.19

                      W Long Jump
                      1 Brittney Reese, 2 Malaika Mihambo, 3 Spanovic
                      7.03

                      M 400 Hurdles
                      1 Rai Benjamin, 2 Karsten Warholm, 3 Alison dos Santos
                      46.86

                      W 800
                      1 Athing Mu 2 Rose Mary Almanza, 3 Raevyn Rogers
                      1.56.69

                      W 200 – Please predict the first 4
                      1 Shericka Jackson 2 Dina Asher-Smith, 3 Shaunae Miller-Uibo, 4 Gabrielle Thomas
                      21.69

                      W 3000 Steeplechase
                      1 Hyvin Jepkemoi, 2 Beatrice Chepkoech, 3 Emma Coburn
                      8:59.91

                      M 800
                      1 Nijel Amos, 2 Emmanuel Korrir, 3 Clayton Murphy
                      1.43.36

                      M Hammer
                      1 Pawel Fajdek, 2 Wojciech Nowicki 3 Mikhailo Kokhan
                      80.16

                      M 400
                      1 Michael Norman, 2 Steven Gardiner, 3 Randolph Ross
                      43.88

                      W Pole Vault
                      1 Katie Nageotte, 2 Anzhelika Sidorova, 3 Sandi Morris
                      4.92

                      M Decathlon
                      1 Damian Warner, 2 Niklas Kaul, 3 Kevin Mayer
                      8901

                      M 5000 – Please predict the first 4
                      1 Mohammed Katir, 2 Getnet Wale 3 Jacob Kiplimo 4 Justyn Knight
                      13:07

                      W 400 – Please predict the first 4

                      1Stephenie Ann McPherson, 2 Quanera Hayes, 3 Allyson Felix, 4 Marileidy Paulino
                      49.76

                      W Javelin
                      1 Huihui Lu, 2 Christin Hussong, 3 Maria Andreczyk
                      66.33

                      M 4 x 100 Relay
                      1 USA, 2 Japan, 3 South Africa
                      37.27

                      W Marathon - Please predict the first 4
                      1 Brigid Kosgei, 3 Mao Ichiyama, 3 Lonah Chemtai Salpeter, 4 Ruth Chepngetich
                      2.25:36

                      W 4 x 400m Relay
                      1 USA, 2 Jamaica, 3 GB
                      3.18.40

                      Tiebreaker
                      Brit PBs 9

                      Comment


                      • LuckySpikes
                        LuckySpikes commented
                        Editing a comment
                        It was British Top 6 for ALL events so you've done right.

                    • #44
                      Thanks for the Contest. I know how much work it is. This should be interesting with the performance points. Wow that must be hard to score. 😲

                      Comment


                      • LuckySpikes
                        LuckySpikes commented
                        Editing a comment
                        I have a hand-drawn table ready to do the calculations!

                    • #45
                      A late rush of confidence in Rai Benjamin! Before that I thought it might end up being unanimous for Warholm.
                      Last edited by LuckySpikes; 29-07-21, 19:44.

                      Comment

                      Working...
                      X